WordPress Veritabanı nasıl optimize edilir?

Çöpleri Boşaltma

Bildiğiniz üzere wordpress’te sildiğiniz yazılar, yorumlar, sayfalar çöp sekmesinde siz silseniz bile kalmaya devam ediyor ve yazıyı tamamıyla silmemiz için, yazıyı sildikten sonra tekrar çöp bölümüne giderek kalıcı olarak sil dememiz gerekli.

Siz çöp klasörünü boşaltmazsanız da wordpress veritabanı temizleme işlemini her 30 günde bir yapıyor. Peki neden her 10 günde veya 5 günde bir yapmayalım? Evet bu işlemi yaparak veritabanımızın üstlendiği gereksiz 20 günlük yükü kaldırmış olacağız.

Yapmanız gereken tek şey ise FTP üzerinden ya da cPanel üzerinden wp-config.php sayfasına giderek alttaki en alta kodu eklemek;

define( ‘EMPTY_TRASH_DAYS’, 10 );

Veritabanını Onarma

Bildiğiniz gibi wordpress bizlere veritabanımızı onarmamız için seçenek sunuyor. https://benimsitem.com/wp-admin/maint/repair.php adresine giderek veritabanımızı tek tıklama ile onarabiliriz. Bu işlemi yapabilmek için ise yapmanız gereken tek şey FTP üzerinden ya da cPanel üzerinden wp-config.php sayfasına giderek alttaki kodu eklemek;

define('WP_ALLOW_REPAIR', TRUE);

Kodu eklemenizin ardından http://sizinsiteniz.com/wp-admin/maint/repair.php adresine giderek tek bir tıklama ile veritabanınızı onarabilirsiniz.

Yazı Önizlemelerini Kaldırma

Bildiğiniz gibi her yazıyı, yorumu yada sayfayı hazırlarken ön izle seçeneğine tıkladığınızda size taslak olarak gösterilse bile, oluşturulan her bir önizleme veritabanınızda yer kaplıyor bu da zamanla veritabanımızın yükünü artıracaktır.

Daha sonra toplu şekilde ön izlemeleri silmek yerine neden wordpress’ten önizlemeleri veritabanına kaydetmemesini sağlamayalım?

Yapmanız gereken FTP üzerinden ya da cPanel üzerinden wp-config.php sayfasına giderek alttaki kodu eklemek;

define('WP_POST_REVISIONS', FALSE);