Web Tasarım Nedir Nasıl Yapılır?

web tasarım nedir

Web tasarım nedir sorusuna kısa bir şekilde cevap vermek gerekirse görsellerin ve metinlerin belirli bir düzen içerisinde sunularak web sitelerinin oluşturulması böylece ziyaretçilere açık hale getirilmesi işlemidir. Web tasarımlarını kişiler kendileri yapabilecekleri gibi aynı zamanda profesyonel bir destek de alabilirler.

 

Web Tasarımı Nedir Nasıl Yapılır?

Web tasarımını yapmak için belirli adımların uygulanması gerekmektedir. Bu adımları da maddeler halinde incelemek gerekirse;

  • Projenin belli olması gerekir. Bu proje içerisinde sitenin hitap edeceği grup, amaçları iyice belirlenmeli ve buna göre çalışmalar yapılmalıdır.
  • Özellikle kurumsal bir site için web tasarımı yapılıyorsa kurumsal kimlik çalışmaları da yapılmalıdır.
  • Tüm bunlardan sonra sıra grafik çalışmalarına gelecektir. Logo, amblem gibi çalışmalar bu adımda yapılacaktır. Bunun yanı sıra web sitesinde kullanılacak fotoğraflar, grafikler yine bu adımda gerçekleşecektir.
  • Kodlama oldukça önemlidir. HTML, CSS, JavaScript, SQL, PHP, Python ve ASP gibi kodlamalar kusursuz bir şekilde yapılmalıdır. Firefox, Chrome gibi tarayıcılarda bu sayede web sitesi kusursuz bir şekilde gözükecektir.
  • Sonrasında web sitesi anında yayınlanmamalı ve test sürecine geçilmelidir. Böylece hem eksikler göz önünde olacak ve aynı zamanda hatalar da giderilecektir. Bu sürecin de başarılı bir şekilde gerçekleşmesinden sonra web sitesi yayına girecektir.

 

Web Tasarımı Nedir Ne İşe Yarar?

Web tasarımı nedir sorusunu yanıtladıktan sonra bu tasarımın ne tür işe yarayacağını da incelemek gerekir. Öncelikle web tasarımı bir sitenin en önemli unsurlarından bir tanesidir. Kurumsal bir siteyse web sitesinin tasarımı bu kurumsallığın bir simgesiyken, kişisel bir web sitesi tasarımı da o kişinin kişiliği hakkında bir yargı oluşturacaktır.

Bir kişi web sitesine girdikten sonra bu web sitesinin kendisi için uygun olup olmadığına saniyeler içinde karar verir. Bu sebeple web sitesi tasarımı hazırlanırken kitlenin seçimi oldukça önemlidir ve bu kitleye göre web sitesi tasarımı yapılır. Yani web sitesinin içeriği ne kadar kitleye uygun olsa da eğer tasarımı uygun değilse bu kişiyi kazanması mümkün olmaz. İşte web tasarımı ne işe yarar sorusunun da kısa cevabı budur.

 

Web Tasarım Editörü Nedir?

Web tasarım editörü belki de tahmin ettiğiniz gibi bir kişi değil bir programdır. Bunun için oldukça önemli programlar bulunur ve kişinin web sitesinin tasarımını yaparken ona oldukça yardımcı olur. Editörleri inceleyerek bir web sitesi tasarımcısı kendisine uygun editörü seçer. Web sitesi editörü, daha hızlı kod yazılması, gerekli hatırlatmalar, hatalarda uyarılar, Seo uyumu gibi birçok hususta yardımcı olacaktır.

 

Responsive Web Tasarımı Nedir?

Web tasarımı nedir sorusunun son kısmı da responsive web tasarımıdır. Responsive web tasarımı bir sitenin sadece bilgisayarda uyumlu değil aynı zamanda tablet ve cep telefonlarında da uyumlu gözükmesini sağlayan tasarım yaklaşımıdır. Günümüzde de birçok web sitesi bu konuya öncelik vermektedir.