Web Tasarım Hataları Nelerdir? Web Sitemin Neyi Eksik?

Web sitemiz de içerik pazarlaması ve SEO ile ilgili web sitesi sorunlarının nasıl çözüleceği hakkında makaleler yazmaya gayret etmekteyiz. Peki ya sorununuz sitenizin tasarımından kaynaklanıyorsa? Kötü bir kullanıcı deneyimi, işinize ciddi şekilde zarar verebilir. Yaygın web tasarım hataları ve bunların nasıl düzeltileceği hakkında bilgiler sunacağımız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Yararlı olması dileğiyle…

 

Web sitesinde gezinme hataları

Web sitesinde gezinme, kullanıcının yolculuğunda en uygun zamanlarda görüntülenen bilgiye giden mantıklı yollar oluşturmakla ilgilidir. Web sitenizin gezinmesinde büyük sorunlar varsa, kimse içeriğinizi bulamayacaktır. İçerik keşfi olmaması, dönüşüm olmaması anlamına gelir!

 

Çok fazla menü veya menü seçeneği

Araştırmalar, çok fazla seçenek sunulduğunda, insan beyninin hiçbir şey seçmeyecek kadar endişelenebileceğini göstermiştir . Web sitenizin menüleriyle bu durumu oluşturmak istemezsiniz.

Sitenizde sayfanın birden çok tarafında menüler varsa veya ana menüdeki her bir başlığın altında çok fazla açılır seçenek varsa, bir ziyaretçinin gözleri hızla kayabilir. Dönüştürmek için ihtiyaç duydukları bilgileri bulma olasılıkları hiç yok denecek kadar azdır.

 

Önemli bilgilere giden net olmayan yol

Çok fazla seçeneğin sorun olması gibi, bir seçeneği bulamamak da bir dönüşüm sorunudur.Çoğu İnternet kullanıcısı, bir işletme web sitesinde bilgileri nasıl ve nerede bulacaklarına ilişkin ortak bir standarda alışmıştır. İçeriği anormal konumlara yerleştirmek gereksiz kafa karışıklığı oluşturur ve bu da ziyaretçilerin pes etmesine ve rakiplerinizin sitelerine geçmesine neden olabilir.

 

Önerilen sonraki adım yok

Küçük işletmeler arasında gördüğümüz en büyük web tasarım hatalarından biri, yanal gezinme eksikliğidir. İlgili içerik yok, özellik yok, dönüşüme yaklaşan hafif dürtüler yok.

Okuyucunun bir gönderinin veya projenin sonuna gelmesine izin verirseniz ve bir sonraki adımı sunmazsanız, sitenizdeki yolculuğunu bitirir ve çıkış için bir pencere oluşturursunuz.

404 sayfası çıkmaz sokak

404 sayfası, ziyaretçinizin URL’de yazım hatası yaptığında veya artık var olmayan bir sayfaya giden bir bağlantıyı tıkladığında gördüğü şeydir. Bunun hedef kitlenize ne sıklıkla olduğunu görmek için web sitenizin hata günlüğünü kontrol edin.

404 sayfanız bir özür ve ‘geri’ düğmesinden veya ana sayfanıza basit bir bağlantıdan başka bir şey sunmuyorsa, bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. Düşünceli bir 404 sayfası, bir ziyaretçinin aramasını tatmin edecek başka bir şey bulmasını memnun edebilir, eğlendirebilir, bilgilendirebilir ve yardımcı olabilir. Web sitenizin kilit alanlarına geri bir köprü oluşturmalıdır – çıkmaz sokak değil.

Bağlantılar web sitenizi geride bırakır

Bir ziyaretçi web sitenizden çıktığında, dönüşüm şansı düşer. Sitenizde kopya içinde veya aynı tarayıcı sekmesinde açılan tasarımda bağlantılar var mı? Kendi sitenizi gönüllü olarak başkasınınkiyle değiştiriyorsunuz.

Sayfadaki bağlantıları her zaman ‘yeni bir sekmede aç’ olarak ayarlayın veya kopyalayın. Aynısı, sosyal medya simgeleriniz veya üçüncü taraf ödeme sayfalarına yönelik düğmeleriniz dahil olmak üzere web sitenizdeki diğer tüm bağlantılı içerikler için de geçerli olmalıdır. Ziyaretçilerinizin o geri düğmesini kullanmasına güvenmeyin!

 

WEB SİTESİ İÇERİK HATALARI

Pek çok web sitesinin basit kullanıcı akışları vardır, ancak yine de anormal derecede yüksek bir hemen çıkma oranı (bunu düzeltebilirsiniz!) Veya düşük dönüşüm oranı görmektedir . Yaratıcı öğelerinizin kötü bir kullanıcı deneyimi sunup sunmadığını görmek için içeriğinize dürüstçe bakın.

Belirsiz amaç
Birisi web sitenizi ziyaret ettiğinde, kim olduğunuzu ve hangi hizmetleri veya yetenekleri sağladığınızı hemen anlayabiliyor mu? Bunlar, çok sık gerçekleşen web tasarım hatalarıdır:

 • Görünür metin,  net olmayan ifadeler, moda sözcükler kullanır7
 • Kopya, belirli bir teklif yerine belirsiz bir sonucu açıklar
 • Ekranın çoğu bir video veya afişle dolu, kaydırmadan açıklayıcı bir kopya görünmüyor
 • Organik arama ziyaretçilerinizin tek bir tıklamayla yüz binlerce başka seçeneği vardır. Sayfa düzenlerinizi planlarken bu gerçeği unutmayın.

 

Marka dışı veya gramer olarak zayıf mesajlaşma

Web sitenizin kopyası, doğrudan hedef müşterinizle konuşuyormuş gibi yazılıyor mu? Hedeflemeyle ilgili her zaman gördüğümüz birkaç mesaj hatası vardır:

 • Aşırı teknik kopya
 • Eski veya kafa karıştırıcı referanslar
 • Farklı web sitesi sayfaları ve gönderileri arasında rahatsız edici ses
 • Reklamlar, sosyal medya, e-postalar, destek sohbetleri ve web sitesi arasında tutarsızlık
 • Birden çok dilbilgisi hatası

 

Zayıf görsel içerik

Modası geçmiş stil, sevimsiz stok fotoğraflar, düşük kaliteli resimler veya videolar ve okunaksız veya uyumsuz tipografi, ziyaretçileri sitenizde tutmanın önündeki büyük engellerdir.

Oldukça güncel olmayan içeriğe sahip ticaret ve sanayi şirketleri için web sitelerini sık sık yeniden tasarlanmayız. Onlarca yıllık deneyime dayanan olağanüstü bir üne sahipler, ancak müşteriler ve diğer sektör profesyonelleri sitelerinin kafa karıştırıcı, eksik hizmetler veya eski resimler ve tipografi nedeniyle profesyonel olmadıklarından şikayet ediyorlar.

Web sitenizin görsel olarak çekici, okunabilir olması ve güven ve liderlik duygusu uyandırması gerekir.

 

WEB SİTESİ TASARIM HATALARI

Bazen kullanıcı deneyiminizle ilgili sorun, sayfa tasarımına, yapısına ve hatta onu nasıl barındırdığınıza bağlıdır.

Mobil uyumlu değil
Bir diğer büyük web tasarım hatası, en büyüğü değilse de, zayıf bir mobil deneyimdir. Görüntüler ve kopya mobil ekranlara ölçeklenmemişse, menü seçenekleri dokunulamayacak kadar küçükse ve site hızlı yüklenmiyorsa ziyaretçilerinize veda edin.

Mobil erişilebilirlik hem SEO’nuz hem de kullanıcı deneyiminiz için önemlidir ve yanıt vermeyen bir web sitesine sahip olmak için hiçbir mazeret yoktur!

Çok yavaş
Google’ın Page Speed ​​Insights gibi pek çok site hızı aracıyla , yavaş yüklenen bir web sitesine sahip olmak için hiçbir mazeret yoktur. Google, harika bir mobil deneyim sunan hızlı siteleri tercih eder ve insanlar bu deneyimi ziyaret ettikleri her siteden bekler.

Bazen bu, sitenizin barındırıldığı sunucuyla ilgili bir sorundur ve güncellemeleri çalıştırmanız veya teknik destek almanız gerekebilir. Sayfanın yüklenmesini yavaşlatan dev resimler veya video içeriğiniz de olabilir. Sitenizin kodundaki sorunlar da hızı etkileyebilir. Nedeni ne olursa olsun, yavaş bir site profesyonelce karşımıza çıkar ve size ziyaretçilere mal olur.

Güvenli değil
Siteniz güvenli bir şekilde barındırılmıyorsa – sayfa URL’leri https yerine http ile başlıyorsa, bu, kimsenin almasını istemediğinize dair uyarı sinyalleri gönderir (özellikle de herhangi bir E TİCARET  Sitesi iseniz).

Google güvenli siteleri tercih eder, bu yüzden bir SEO sıralama hedefinizi hemen  uzaklaşabilirsiniz. Google Chrome ve diğer tarayıcılar, insanları güvenli olmayan bir siteyi ziyaret etmek üzereyken uyarır. Hedef kitleniz gizliliklerine ve verilerine önem veriyorsa (kim istemez ki?), Bu uyarı diğer arama sonuçlarının bolluğuyla birleştiğinde onları uzaklaştırabilir.

Aşırı minimalist
Web tasarım hatalarının zıt tarafında, siteniz bir bilgi boşluğu olabilir. Yalnızca bir kelime ve bir menü içeren aşırı minimalist bir açılış sayfası tasarımı veya gizemli ve ilgi çekici olması amaçlanan birkaç belirsiz kelime, işinize zarar verebilir.

Şirketinizin yenilikçi ruhunu sergilemek için modaya uygun veya benzersiz bir web tasarımını denemek cazip geliyor, ancak her zaman kullanıcı deneyimini ön planda tutun. Site tasarımınız, menüleri özellikle mobil cihazlarda tuhaf veya bulunması zor yerlere gömüyorsa, ziyaretçiler bakmaya zahmet etmeyecektir.

YAYGIN WEB TASARIM HATALARI NASIL DÜZELTİLİR?

Sitenizin trafiğiyle veya dönüşüm eksikliğiyle ilgili sorun kullanıcı deneyiminizden kaynaklanıyorsa, sorunu gidermeye başlamanız için önerdiğimiz bir kaç öneri;

Gezinme sorunlarını izole edin
Sorununuzun sitenizin gezinmesinde olup olmadığını anlamak için, menülerin ve düğmelerin nasıl kullanıldığını (veya kullanılmadığını) anlamak için Hotjar gibi bir ısı haritası aracı kullanın . Canlı oturum kayıtları, ziyaretçilerin menülerinizi genişletip genişletmediğini ancak bir seçenek belirlemeden çıkıp çıkmadığını veya çeşitli menülerin üzerine gelip nereye tıklayacaklarından emin olmadıklarını net bir şekilde görmenize yardımcı olabilir.

Ayrıca, Google Etiket Yöneticisi’nde tıklama etkinlikleri ayarlayabilir, ardından sorunun nasıl ve neden ortaya çıktığı konusunda daha ayrıntılı bilgi almak için Google Analytics raporlarını cihaza, tarayıcıya ve diğer boyutlara göre görüntüleyebilirsiniz.

İçeriğinizi yeniden yapılandırın
Çok fazla menü, ezici menü seçeneği veya içeriğe giden mantıksız yollar sizin sorununuzsa – web sitenizin bilgi mimarisini düzeltmeniz gerekir . Kendiniz bir içerik denetimi yapabilirsiniz, ancak her şeyi yeni bir yapıya yerleştirmek ve bu süreçte SEO’nuzun zarar görmemesini sağlamak için yeniden tasarım yapmanız gerekecektir.

Her gezinme seçeneğinin, hedef kitlenizin anlayacağı dilde açıkça etiketlendiğinden ve hem menülerde hem de sayfalarda anlamlı bir yerde bulunduğundan emin olun. Kütüphane rafındaki kitaplar gibi içerik gruplamalarının mantıklı olması gerekir.

Kopyalama sorunlarını yakalayın
Genellikle kendi gramer hatalarımızı göremeyiz ve sorun aynı zamanda ifadenin yazara müşterilerinizden daha anlamlı gelmesi de olabilir.

Birçok sayfanızı yeniden yazmanız gerekebilir, ancak sorun değil! Anahtar kelime stratejinizi yeniden gözden geçirmek için bir fırsat.

Etkileşimlerle (başlıklar, düğmeler, menüler) ilgili kopyalama sorunlarını düzeltmek için yetenekli bir UX metin yazarını işe almayı veya sorun genel bir marka dışı veya net olmayan mesajlaşma ise bir marka stratejistiyle çalışmayı düşünün.

 

Görsellerinizi optimize edin
En önemli web tasarım hataları listesinde, resimler gerçekten çok fazla yer kaplar. Görüntü sıkıştırma, site hızında büyük rol oynar, bu nedenle en iyi yükleme süreleri için görüntülerinizi doğru şekilde nasıl boyutlandıracağınızı öğrenin .

Siteniz WordPress’teyse, yüklenen tüm görseller için varsayılan optimizasyon ve tüm medya kitaplığınız için toplu optimizasyon dahil olmak üzere hızlı görsel optimizasyonuna yardımcı olabilecek eklentiler kullanabilirsiniz.

Yeniden tasarım planlayın
Bu web tasarım hatalarını incelemek birden fazla kullanıcı deneyimi sorununu ortaya çıkardıysa, bir web sitesinin yeniden tasarımına yatırım yapmaya değer olabilir. Bu sorunları tespit ettiyseniz not alın:

 • Siteniz mobil uyumlu değil
 • Daha güçlü bir bilgi mimarisine ihtiyacınız var
 • Sayfa tasarımlarınıza öne çıkan veya ilgili içerik önerileri ekleyemezsiniz
 • Çok miktarda kötü görsel içeriğiniz var
 • Site tasarımınız çok eski, metin ağırlıklı veya minimal

 

Bu yazımızda Web sitelerinde yapılan hatalardan bahsetmeye çalıştık . Bir sonraki yazımızda farklı bir konuda bilgiler paylaşmaya çalışacağız.