SEO Dostu URL Nedir?

SEO Dostu URL Kullanımı

Google resmi açıklamalarına göre içerik Google tarafından incelenirken URL yapısında yer alan ilk kelimeler URL yapısında 5. kelimeden sonra yer alan kelimelere göre daha fazla önem arz ediyor. Yani Google’a göre önemli olan URL yapınız da bulunan ilk 5 kelime. Google’a istediği bilgileri sitemizin URL yapısının ilk kelimelerinde vermek son derece önemli.

Yanlış: Kesinlikle kullanmamanız gereken URL yapıları;

siteismi.com/p=321 ve ya gereksiz uzun URL yapıları: siteismi.com/8/6/16/SEO/site-ici-seo-site-ici-optimizasyon-on-page-seo

Doğru:Doğru URL yapısı ise;

sitekocu.com/site-ici-seo ya da sitekocu.com/seo/site-ici-seo      Ancak size önerim ise kesinlikle ilk yapıyı kullanmanız yönünde. Yani kategorileri URL yapısında göstermeden.

Hemen yukarıda doğru URL yapısı olarak adlandırdığım URL yapısı için 1. kelimem: siteismi, 2. ise: seo, 3: site, 4:ici ve 5:seo

Yani bu URL yapısıyla odaklandığım anahtar kelimemi URL yapısında kullandım ve URL yapısını kısa tuttum.

Ayrıca odak anahtar kelimeyi URL yapısında en başa aldım.

Son olarak ise URL yapısında odak anahtar kelimden sonra çok yanlış bir mantık olan, diğer odaklandığım anahtar kelimeyi de koyayım, fazla trafik çekerim mantığıyla site içi optimizasyon  gibi anahtar kelime eklemeleri yapmadan, sadece ana anahtar kelimeye yer verdim.