Hemen Çıkma Yüzdesi Nasıl Düşürülür ?

Hemen Çıkma Yüzdesi Nedir?

İngilizcesi Bounce Rate olan hemen çıkma yüzdesi, e-ticaret platformlarını ziyaret eden potansiyel müşterilerin ilk girdikleri sayfa haricinde farklı sayfalara yönelip yönelmemelerinin analiz edilmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Esasen hemen çıkma yüzdesi, kelime anlamının dışında daha farklı  anlama da gelmektedir. Zira bu yüzde, potansiyel müşterilerin ne kadarının  internet adresinin ilk sayfasını inceledikten sonra siteden çıkış yaptığını, ne kadarının da siteden çıkmadan diğer sayfalara giriş yaptığını tespit etme yöntemi olarak da tanımlanabilmektedir.

Hemen Çıkma yüzdesi Nasıl Düşürülebilir?

Hemen çıkma yüzdesi nedir sorusundan sonra e-ticaret siteleri ve markaların internet siteleri için oldukça önemli olan hemen çıkma yüzdenin nasıl düşürülebileceğinden de söz edilebilir. Buna göre hemen çıkma yüzdesi nasıl düşürülür diye merak eden internet sitesi sahiplerine aşağıdaki yöntemleri uygulayabilecekleri söylenebilir.

  • internet sitesi için içerikler hazırlanırken benzer içeriklerin linkleri, belli paragrafların altına ya da kelime gruplarına yerleştirilebilir.
  • Sitenin açılış hızını arttırmak amacıyla en fazla 5 saniyede açılabilecek sade  tasarım kullanılabilir.
  • SEO’yla sitede yer alan içerik uyumları sağlanarak potansiyel müşterilerin doğrudan ihtiyaç duydukları sayfalara yönelmeleri sağlanabilir.
  • Rahatlıkla okunabilmeleri için içerikler fazla uzun ve sıkıcı tutulmayarak, tüm bilgilerin tek  kerede verilmemesine çalışılabilir.

Tüm bunların yanı sıra hemen çıkma yüzdesi nasıl düşürülür diyenlere daha farklı birkaç seçenekten de bahsedilebilir.

  • En çok talep edilen içeriklere paralel olacak şekilde yeni içerikler hazırlanarak potansiyel müşterilerin internette daha uzun vakit geçirmeleri sağlanabilir.
  • internet sitelerinde yer alan kategori, sınıflandırma ve menü bölümleri olabildiğince açıklayıcı ve sade  şekilde tasarlanabilir.
  • Sitelerde otomatik şekilde oynayan videolar, tıklandıkları zaman farklı sitelere yönelten uygulamalar ve açılır pencereler mümkün mertebe az kullanılabilir.

Görüldüğü üzere hemen çıkma yüzdesi nasıl düşürülür sorusunun yanıtı olarak birbirinden farklı pek çok alternatifin uygulanabileceği söylenebilir. Söz konusu alternatifleri deneyen internet sitesi sahiplerinin kısa sürede olumlu neticeler almaya başlayabilecekleri garanti edilebilir.