6 Adımda Web Sitesi Ziyaretçi Sayısını Arttırma Nasıl Yapılır?

İnternetin iletişim dünyamızı ele geçirmesinden bu yana pazarlama yöneticilerinin yıllar içinde öğrendiği bir şey varsa, o da web sitesinin, çok önemli olduğudur. Hem trafik alaka düzeyi hem de maliyet verimliliği açısından etkili olması gereken çeşitli akıllı pazarlama stratejileri aracılığıyla web sitesine trafik çekmek önemlidir ve bu konuda iyiyseniz, söyleyebileceğimiz tek şey şudur: tebrikler!

Ancak, ziyaretçilerin çok olduğu bir konumda olmak iyi değildir, ancak dönüşümler azdır. Bu, birçok şirket için temel zorluk haline geldi ve “Web Sitesi Ziyaretçi Sayısını Arttırma Nasıl Yapılır?” odak noktasına geldi. Trafik almak maliyetli ve yoğun kaynak gerektirebilir: o zaman bu ziyaretçileri bir müşteriye dönüştürmeyi denemelisiniz.

Web Sitesi Ziyaretçi Sayısını Arttırma Nasıl Yapılır?

Web Sitenizdeki ziyaretçi sayısını arttırma yani geri dönüşüm, aslında web sitesini ziyaret eden bir ziyaretçinin, sizin harekete geçmelerini istediğiniz şekilde hareket ettiği anlamına gelir. Bir şey teklif edersiniz ve ziyaretçi, genellikle bir e-posta adresi veya sonunda ödeme yapan bir müşteriye yol açacağını umduğumuz diğer iletişim bilgileri biçiminde bir şeyler geri verir. Web Sitesi Ziyaretçi Sayısını Arttırma Nasıl Yapılır?  yardımcı olabilecek stratejilere örnekler şunlar olabilir;

 • Bir broşür, e-kitap, beyaz kağıt veya indirilebilir başka bir materyal oluşturdunuz. Oluşturduğunuz içerik ücretsizdir, ancak içeriğin kendilerine gönderilmesi için ziyaretçilerin e-posta adreslerini vermeleri gerekir. Bu, ziyaretçiyi bir dönüşüm yapar.
 • Ziyaretçilerin kaydolmasını istediğiniz bir etkinliğe sahip olmalısınız. Bu, elektronik bir etkinlik (web semineri gibi) veya düzenlediğiniz bir seminer veya atölye olabilir.Kayıt iletişim bilgileriyle yapılır ve ziyaretçi kaydolduğunda bunlar bir dönüşüm haline gelir.
 • İndirimleriniz veya ürün veya hizmetlerin diğer ücretsiz örneklerine / gösterilerine sahipsiniz. Size gönderilmesi için, ziyaretçinin tekliften yararlanabilmesi için bir şeyler vermesi gerekir. Bu daha sonra bir dönüşüme yol açar.
 • Bülten veya blog abonelikleri, ziyaretçilerin üzerinde çalıştığınız konuya ilgi duymaları için yaygın bir yoldur. Ziyaretçiler genellikle e-posta ile kaydolduğunda, bu bir dönüşüm olarak sayılır.
 • “Bize ulaşın”, birçok B2B şirketi için en belirgin dönüşüm adımıdır. Ziyaretçi, iletişim bilgilerini bırakarak şirketten birisinin istekleri hakkında kendisiyle iletişime geçmesini bekler. Bu temas 60 dakika içinde gerçekleşmelidir.

 

WEB SİTESİNDE NASIL DAHA FAZLA DÖNÜŞÜM ALABİLİRİZ?

Pazarlama yöneticilerinin% 64’ü, en büyük zorluklarının web sitesinde daha fazla dönüşüm elde etmek olduğunu ve şu anda ana odaklarının bu olduğunu kabul ediyor. Her şeyi “doğru” yaptığınızı ve istenen sonuçları hiç almadığınızı düşünmek büyük bir hayal kırıklığı olabilir. Ne yazık ki, ” tek bir doğru yanıt” yoktur (çoğu durumda olduğu gibi) – ancak büyük resimde küçük değişiklikler yaparak sonuçları büyük ölçüde iyileştirebilirsiniz.

web site ziyeretci arttırma

Bu, dönüştürme geliştirmenin, dönüştürme geliştirme önlemlerini gerçekleştirdikten sonra nasıl görünmesini istediğinizdir.

1.Analiz ederek başlayın

Birçok şirket, yıllar boyunca toplanan inanılmaz miktarda veriye güveniyor. Bu veriler, belirli şirketinize göre optimize edilmiş ve uyarlanmış ileriye dönük bir strateji geliştirmek için diğer analiz stratejileriyle birlikte kullanılabilir. Google Analytics gibi araçları kullanabilir , müşterilerin sayfanın neresinde satın aldıkları, nerede kayboldukları hakkında istatistikler alabilir ve bu bilgileri açılış sayfalarını, CTA’ları vb. İyileştirmek için kullanabilirsiniz.

Stratejinizin neresinde olursanız olun her zaman yapılması gereken diğer analiz türleri, hedef grup analizleri, web sitesinin teknik analizleri, anahtar kelime analizleri vb. Bunlar, belirlediğiniz hedeflerle uyumlu stratejiler geliştirmenize yardımcı olacak hazırlık çalışmalarıdır. Bunun güzel bir örneği, tam olarak hangi kişilerle iletişim kurduğunuzu bilmek için hedef grup analizini kullanmaktır. Birincil hedef grubunuz, bu konuda derin bilgi ve uzun deneyime sahip 50’den fazla mühendis ise, birincil hedef grubunuzun kariyer basamaklarının başında olmasından farklı bir iletişim türüne ihtiyaç duymaları garanti edilir.

Birçok B2B firmasının da satın alma fiyatının hangi aşamasında bulunduklarına bağlı olarak aynı tip ürünle hedefledikleri tamamen farklı hedef grupları vardır. Burada hedef grup analizlerinde net olmak ve iletişimlerini doğru yönlendirmek son derece önemlidir çünkü bu aksi takdirde, genellikle trafiğin maliyetli hale gelmesine ve hiç dönüşüm gelmemesine yol açar.

2.Hedeflerin açıklığa kavuşturulması
Sahip olduğunuz ölçüm planı, tüm müşteri yolculuğu için tasarlanmalı ve uyarlanmalıdır. Marka yargısı oluşturmanız gereken KPI’lar, doğrudan satın alımları ölçmek için belirlediğiniz KPI’lardan farklı olacaktır. Ziyaretçiler müşteri yolculuğunun neresinde dönüşüm gerçekleştirebilir ve ne tür bir dönüşümden bahsediyoruz? Bir haber bültenine abone olmak, genellikle doğrudan bir satın alma olmayan bir dönüşüm şeklidir ve bizimle iletişime geçmek, müşteri yolculuğunda genellikle biraz daha ileridedir ve önceki aşamalardan farklı KPI biçimlerine sahip olmalıdır.

Etkili çalışabilmek ve işin nasıl gittiğini bilmek için açık, ölçülebilir ve gerçekçi kısa vadeli ve uzun vadeli hedefler belirlemeniz önemlidir. Bunu aşağıdaki örnekteki gibi sorular sorarak yapabilirsiniz.

 • E-kitabımızı indirmek için açılış sayfamıza kaç kişi geldi?
 • E-kitabımızı kaç kişi indirdi?
 • Dönüşümler nereden geldi?
 • Hangi trafik dönüşüme yol açmadı?
 • Hangi hedef kitle dönüştü ve odaklanmaya devam etmeliyiz?
 • 90 gün içinde iniş tarafındaki trafiği% 10 artırmak istiyoruz: bir plan geliştirin.
 • 30 günde dönüşümleri% 1 artırmak istiyoruz.
 • 90 günde dönüşümleri% 5 artırmak istiyoruz.

3.A / B Testi
Açılış sayfalarındaki küçük farklılıklar çok büyük farklar yaratabilir. Örnek olarak giyim markasını ele alalım: Google Analytics’ten aldıkları verileri kullanarak açılış sayfalarını değerlendirmeyi başardılar, A / B testi yaptılar ve en iyi performansı gösteren ve satışlarını% 7 artıran sayfayı buldular.

A / B testi, bir düğmenin rengini değiştirmek veya bir düğmenin konumunu değiştirmek veya daha fazla veya daha az soru sormak kadar küçük bir şeyde farklılık gösterebilir. Yaptığınız testin uzunluğu, neyle ilgili olduğuna ve neyi başarmaya çalıştığınıza bağlı olarak önemli ölçüde değişir.

4.Web sitenizi optimize edin – Kullanıcı deneyimine odaklanın
Bir mağaza işletiyorsanız, vitrininizi oldukça sık güncellemenizi garanti edebiliriz. Bir oteliniz varsa, memnun müşterileriniz olmaya devam etmeniz için bir noktada tadilat yapacağınızı da tahmin ediyoruz. Endüstriyel bir ürününüz varsa, belki de siz ve müşterileriniz için onları iyileştirmek için sürekli olarak bu ürünleri geliştiriyorsunuzdur?

Web sitenizde de aynı strateji kullanılmalıdır. Yayınladığınızda iyi çalışmış olabilir, ancak bu sürekli iyileştirilmesi ve değiştirilmesi gerekmediği anlamına gelmez. Sadece pazar değiştiği için değil, aynı zamanda değişime inandığınız izlenimini vermek istediğiniz için. Ne üzerinde çalışırsanız çalışın, web sitesi canlı görünmelidir. Blog çalıştırmak, pazardaki haberlere ve içgörülere sürekli olarak katkıda bulunmanın popüler bir yoludur ve bilgiyi yaymanın harika bir yoludur. Sosyal medyaya bağlayabilir, resimler gönderebilir ve çalışanları işinize dahil edebilirsiniz.

Web sitesinde yaptığınız her şey ziyaretçinin bakış açısından görülmeli ve kullanıcı dostu olmalıdır. UX – Kullanıcı Deneyimi – yapabileceğiniz en önemli iştir. Ziyaretçinin doğru sonuçlanmadan önce kaç tıklama yapması gerekir? Web sitesi farklı türdeki hedef gruplarla nasıl konuşuyor? Müşteri yolculuğu boyunca ziyaretçiye nasıl yardımcı oluyorsunuz?

Tüm müşterilerimize içeriği optimize etmek için sürekli olarak yenilemelerini ve analiz etmelerini tavsiye ediyoruz ve nerede eksik olabileceğini ve nereye gittiğini daha iyi anlayabilmek için genellikle Hotjar, VWO ve Google Optimizer gibi araçlardan yardım alıyoruz.

5.Potansiyel Müşteri Puanı, Otomasyon ve Yeniden Hedefleme
Dönüşümlerinizi artırmak istiyorsunuz, ancak herhangi bir dönüşüm istemiyorsunuz, ancak gerçekten sadece doğru hedef grupta olan ve bir işe yol açanları istiyorsunuz. Hubspot gibi iyi dahili araçları kullanarak , gelen potansiyel müşterilere kolayca liderlik puanları verebilir ve hangi potansiyel müşterilerin iyi, hangilerinin kötü olduğunu ve nereye odaklanılacağını ve daha sonra potansiyel müşterileri satış departmanına teslim etmek için enerji harcayacağınızı öğrenebilirsiniz. . Pazarlama Otomasyonu ile birlikte , farklı ziyaretçilerin daha yüksek potansiyel müşteri puanları elde etmesine ve onları müşteri yolculuğuna yaklaştırmasına yardımcı olarak daha fazla sayıda alakalı dönüşüm elde etmesini sağlayabilirsiniz.

Yeniden hedefleme, ziyaretçilerin geri dönmesine ve dönüşüm sağlamasına yardımcı olmak için de harika bir yöntemdir. Aldığınız verilerle ilgili olarak akıllı bir strateji belirlerseniz, yeniden hedefleme / yeniden pazarlamayı kullanarak kazanacağınız çok şey olacaktır.

6.Sabır(En Önemli Nokta )
İyi işleyen bir dönüşüm stratejisi zaman alır: özellikle B2B’de. Öğrenmeniz gereken en önemli şeylerden biri, stratejinizin gerçekten işe yarayıp yaramadığını görmek için sabırlı olmaktır, bu nedenle, belirlediğiniz strateji boyunca hem uzun vadeli hem de kısa vadeli hedeflere sahip olmak önemlidir. Yanlış hedeflere sahipseniz, işinize dürüst bir şans vermeden çok erken son verebilirsiniz ve çok basit hedefleriniz varsa, işiniz başka türlü yapabileceğinden daha yavaş ilerleyecektir.

Kendinize ve ekibinize sabır verin, geliştirdiğiniz analizlere göre doğru hedefler ve iyi stratejiler belirleyin ve yaptığınız iş sonuç verecektir  buna söz verebiliriz. Dönüşüm stratejisi, çabaları sürekli öğrenmek ve değerlendirmek ve yolculuk boyunca küçük değişiklikler yapmakla ilgilidir. Veriler ve analiz, yanınızda sahip olduğunuz en önemli araçlardır ve en başından itibaren doğru şeyi yapmanıza yardımcı olur. Biz burada, Visibility’de, önce bir veri analizi yapmadığımız sürece bir müşteri için asla bir strateji tasarlamıyoruz: Gereksiz yere para harcamaya ve daha sonra yeniden yapılması gereken bir işi bırakmaya inanmıyoruz.