6 ADIMDA HARİKA KİŞİSEL WEB TASARIM

6 ADIMDA HARİKA KİŞİSEL WEB TASARIM

6 ADIMDA HARİKA KİŞİSEL WEB TASARIM

Bir dizi nedenden dolayı kişisel web tasarım ihtiyacınız olabilir. Web sitenizde işlerinizi sergilemek veya hobilerinizi paylaşmak istiyor olabilirsiniz. Başarılı bir tasarıma sahip olmak ve sizinle iletişime geçmek isteyen ziyaretçilerinizi memnun etmek için dikkat etmeniz gerek bazı adımlar vardır. İşte bu adımları sırasıyla öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

1. ÖZGÜN VE AKILDA KALICI LOGO

Kullanıcıların genelde ilk gördüğü şey logonuzdur. Türkçe’de soldan sağa ve yukarıdan aşağıya doğru okuduğumuz için ziyaretçilerinizin ilk bakacağı yer sol üst köşe olacaktır. Bu yüzden logonuzu bu bölgeye yerleştirmek en mantıklı karar olacaktır. Logonuzda isminizin bulunması zorunlu değildir. Ancak daha kolay tanınmak için kendinizi anımsatmanız iyi bir fikirdir. Ve logonuz daima ana sayfanız ile bağlantılı olmalıdır.

2. KISA VE TANIMLAYICI SLOGAN

Ne iş yaptığınızı merak eden ziyaretçilerinize kendinizi tanıtmanın en kısa yolu web sitenizdeki slogandır. Kendi sloganınızı oluştururken kendinize şu soruları sorabilirsiniz:
● Ben ne iş yapıyorum? Tasarımcı mıyım? Yazar mıyım? Yoksa bir geliştirici mi?
● Daha önce neler yaptım?
● Nereliyim?
● Kimlerle çalışıyorum?

3. KALİTELİ PORTFÖY

Kişisel web tasarım için en önemli sayfalardan birisi de portföydür. Eğer yaptığınız bazı işler varsa bunları yüksek kaliteli görüntüler ile portföy sayfanız sergilemeniz gerekir. Bu sayfa ziyaretçilerinizin geçmişte ve şuan neler yaptığınızı görüntülemesini sağlayacaktır. Kişisel olarak bir işe ve müşterilere sahipseniz mutlaka referanslarınızı sunmalısınız. Sizinle çalışmak isteyenler her zaman referans görmek isteyecektir.

4. SUNDUĞUNUZ HİZMETLER

Sloganınız yaptığınız işi özetleyebilir ancak sunduğunuz her hizmet hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi vermeniz gereklidir. Ziyaretçilerinizin portföyünüze bakarak tüm hizmetlerinizi öğrenmesini bekleyemezsiniz. Bu yüzden ayrı bir sayfada tüm hizmetlerinizi detaylı olarak anlatmanız gerekir. Ayrıca bir liste de oluşturabilirsiniz.

5. HAKKIMDA VE İLETİŞİM SAYFALARI

Kişisel web tasarım için olmazsa olmaz sayfalardır. Kendinizle alakalı paylaşmanız gereken her şeyi ziyaretçilerinize sunmalısınız. Kendiniz hakkında ne kadar çok bilgi paylaşırsanız ziyaretçilerinizle o kadar güçlü bir bağ kurup güven kazanırsınız. Ödüllerinizi, geçmiş tecrübelerinizi ve diğer ayrıntıları da bu sayfada yayınlayabilirsiniz.

Açık ve kolay erişilebilir bir şekilde iletişim bilgilerinizi de yayınlamalısınız. Ayrıca iletişim sayfanızda bir de iletişim formu bulunmalıdır. Ziyaretçiler için en pratik iletişim yöntemi form kullanmak olacaktır. İletişim formları sayesinde ziyaretçilerin bazı diğer bilgilerini de öğrenebilirsiniz.

6. BLOG

Blog her web sitesi için vazgeçilmezler arasındadır. Çünkü ziyaretçileri web sitesinde tutabilecek en önemli etken blog yazılarıdır. Kişisel web sitenizi güncel tutacak olan da blog sayfanızdır. Blog yazılarınızda yorumları da aktif hale getirerek ziyaretçilerinizden geri bildirim almayı unutmayın.